Co kierowca powinien mieć w samochodzie?

lut 13, 2023 Blog
Co kierowca powinien mieć w samochodzie?

Co kierowca powinien mieć w samochodzie? To pytanie nie od dziś zadają sobie nie tylko początkujący kierowcy, ale również ci z nas, którzy od lat prowadzą pojazdy. Samochód – chociaż przede wszystkim pełni funkcję, umożliwiającą przemieszczanie się z punktu A do punktu B – może stanowić miejsce przechowywania wielu ważnych podczas trasy rzeczy. W co warto zaopatrzyć samochód, aby móc cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą, a co będzie jedynie niepotrzebnym dodatkiem wnętrza pojazdu?

Obowiązkowe elementy wyposażenia

Polskie prawo uwzględnia trzy obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu – jeśli kierowca nie posiada ich w swoim aucie, powinien liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu. Pierwszy, niezbędny element to oczywiście tablica rejestracyjna – ważne, aby była czytelna, prawidłowo zainstalowana i oświetlona. Jeśli nie spełnia któregokolwiek z trzech kryteriów – również grozi nam ryzyko mandatu. W aucie każdego kierowcy nie może zabraknąć również trójkąta ostrzegawczego – potrzebnego wszędzie tam, gdzie doszło do kolizji. Kierowca ma obowiązek ustawienia trójkąta zawsze wtedy, kiedy uczestniczy w niebezpiecznym dla innych użytkowników drogi wydarzeniu. Trójkąt ma za zadanie poinformowanie ich o tym – w przypadku jego braku, kierowca naraża na niebezpieczeństwo nie tylko innych, ale również siebie. Ostatni element obowiązkowego wyposażenia samochodu to gaśnica – najlepiej umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Cała reszta wyposażenia samochodu powinna być uwarunkowana potrzebami konkretnego kierowcy – inne rzeczy zabierze ze sobą mężczyzna, który pokonuje wielokilometrowe trasy, inne – mama z dwójką małych dzieci.

Co kierowca powinien mieć w samochodzie?

Apteczka w aucie – dla każdego!

I choć potrzeby kierowców są różne – jest kilka takich rzeczy, które można uznać za uniwersalne, a więc przydatne dla każdego z nas. Jednym z elementów dodatkowego wyposażenia, na którego zakup warto się zdecydować jest podręczna apteczka. Według przepisów, każdy kierowca, który widzi poszkodowaną osobę w pojeździe czy na drodze – ma obowiązek udzielenia pomocy. Podobnie sytuacja wygląda zresztą wśród pieszych – każdy z nas, niezależnie od tego czy ma prawo jazdy czy nie, widząc trudną sytuację – powinien natychmiastowo zareagować. Apteczka może okazać się więc nieocenionym wsparciem – szczególnie wtedy, gdy sama jest solidnie wyposażona. Co więcej, na apteczce nie warto oszczędzać – decydując się na jej zakup, zadbajmy o to, aby w środku była nie tylko opaska uciskowa czy plastry, ale również wysokiej jakości środek do dezynfekcji, ochronne rękawiczki czy ustnik do wykonania sztucznego oddychania. Niestety – wypadki na drodze to chleb powszedni dla wielu kierowców, dlatego tak ważne jest, aby w sytuacji kryzysowej wiedzieć jak i czym udzielić pomocy osobie poszkodowanej.

Zestaw kosmetyków samochodowych – dla wymagających

Kosmetyki samochodowe – chociaż mogą wydawać się fanaberią – stanowią coraz to popularniejsze wyposażenie auta. Co warto mieć ze sobą w bagażniku? Środki czyszczące, pielęgnujące oraz zabezpieczające między innymi tapicerkę – szczególnie wtedy, gdy podróżujemy z dziećmi czy czworonożnymi przyjaciółmi. Regularne dbanie o auto wymaga nierzadko natychmiastowej reakcji – zarówno jeśli chodzi o elementy twarde, jak i miękkie samochodu. Użycie odpowiednich środków do pielęgnacji i czyszczenia natychmiast po zauważeniu zabrudzenia może przyczynić się do jego skutecznego usunięcia. Ciekawym wyposażeniem samochodu będzie też przyjemny, poprawiający komfort jazdy zapach – niekoniecznie w formie standardowej „choinki”, ale i bardziej wyszukanej. Wygodny zestaw profesjonalnych kosmetyków, które kierowca może mieć zawsze pod ręką, to również świetna propozycja na prezent (na przykład walentynkowy) dla miłośników motoryzacji, którzy zwracają uwagę na detale.

Wyposażenie samochodu zawsze powinno być dostosowane do konkretnych preferencji kierowcy – jednak zakup podstawowych, przydatnych produktów może poratować niejednego z Nas!

A Wy – w co wyposażacie swoje pojazdy na co dzień?